top of page
odsłona II

Kot w Butach 

kot w butach 6.jpg
kot w butach 12.jpg

Kot w butach
wierszem
Jana Brzechwy

Kot w butach, to piękna europejska baśń ludowa, zapisana i wydana w XVI w. przez Giovanni Francesco Straparole. Adaptowana, a następnie w XX wieku napisana wierszem przez Jana Brzechwę do dziś zachwyca swym urokiem. Opowiada ona historię jednego z trójki synów młynarza, pomiędzy których ojciec rozdzielili majątek. Starsi otrzymali młyn i osła, a najmłodszy kota. I właśnie ów kot – główny bohater historii - okazuje się niezwykłym darem. Dzięki swojej inteligencji, przebiegłości i inicjatywie zdobywa majątek i pozycję dla swojego pana.
Spektakl w wykonaniu aktora pantomimy i teatru słowa, osadzony w XVII wiecznej Polsce, oczaruje najmłodszych widzów niekonwencjonalna gra, przepiękną muzyka i baśniową scenografia.

Występują: Marcin Masztalerz

Grzegorz Grzywacz - mim

Muzyka: Danuta Kamińska

Scenografia: Eliza Bajor

Reżyseria: Marcin Masztalerz
Wiek: Dzieci od 3 lat i dorośli

Premiera 2009 r.

Kot w butach to także jedna z baśni Charlesa Perraulta, francuskiego pisarza z XVII wieku. Baśń ta została po raz pierwszy opublikowana w 1697 roku w zbiorze pt. "Histoires ou contes du temps passé, avec des moralités"  - "Opowieści albo bajki dawnych czasów, z morałami". Perrault jest jednym z najważniejszych twórców baśni ludowych, a jego dzieła, takie jak "Kopciuszek", "Czerwony Kapturek" czy "Kot w butach", są klasykami literatury dziecięcej.

Przygody Janka i Kota w butach przybierały różne historie poetów i pisarzy, którzy adaptowali tę baśń. Podajmy za przykład jedną z możliwych alternatyw:

Dawno, dawno temu, w malutkiej wiosce, mieszkał biedny chłopiec o imieniu Janek. Miał tylko jednego przyjaciela - małego kota, którego znalazł na swojej drodze pewnego dnia. Kot ten był zwykłym kocurkiem, ale o wyjątkowo błyskotliwym spojrzeniu i niezwykłym usposobieniu. Pewnego dnia Janek dowiedział się, że zamek króla ogłosił konkurs, w którym nagrodą byłoby ręcznie tkane złote runo. Marząc o lepszym życiu dla siebie i swojej rodziny, postanowił wziąć udział w konkursie. Jednakże, miał tylko stare i zniszczone ubranie, które nie nadawało się na tak ważne wydarzenie.

Wtedy wkraczał na scenę Kot w butach, który obiecał Janowi, że pomoże mu wygrać konkurs i zdobyć złote runo. Kot poprosił chłopca, aby przekazał mu swoje ostatnie kawałki materiału, a sam ruszył na zamek, aby zdobyć informacje o konkursie.

Kot w butach był sprytny i zmyślny. Na zamku udawał błękitnookiego markiza i zaimponował królowi i królowej swoimi zagadkowymi opowieściami. Zyskał ich zaufanie i poznał tajemnice konkursu na złote runo. Następnie powrócił do Janka z planem, jak zdobyć nagrodę. Kot poprosił chłopca, aby skorzystał z talentu jego matki, która była doskonałą tkaczką. Razem stworzyli najpiękniejsze złote runo, jakie kiedykolwiek widziano. Gdy przyszła kolej na prezentację na zamku, król był zachwycony dziełem Janka. Otrzymał złote runo z najwyższym uznaniem i ogłosił chłopca zwycięzcą konkursu.

Janek dziękował Kotu w butach za pomoc, a król obdarzył go bogatymi nagrodami. Jednakże, najważniejszym zwycięstwem Janka było zdobycie przyjaźni Kota, który zniknął, zanim ktokolwiek zdążył go zauważyć.

Historia o Janku i Kocie w butach stała się znaną baśnią, przypominającą ludziom, że nawet najmniejsze stworzenia mogą wnosić wielkie zmiany w życie.

Daj porwać się baśni

Zaplanuj przygodę z Kotem w butach z miesięcznym wyprzedzeniem i spełnij swoje marzenie 

Odsłona I
Odsłona II
Odsłona III
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

Thanks for submitting!

bottom of page