top of page
7 menuetArtist Name
00:00 / 02:28

Dziwowisko Sarmackie

_DSC3631ND300.jpg
DS4 100x70m.jpg

Dziwowisko Sarmackie

Ten spektakl,  przenosi widza w świat i kulturę dawnej szlacheckiej Polski. Ukazuje obraz pozytywnych, mało popularnych założeń kultury sarmackiej, które opierają się na zasadach praworządności i honoru. Wartości te stanowią dziedzictwo kulturowe Polski i łamią stereotypowe postrzeganie tej epoki, która zazwyczaj kojarzona jest z biesiadą, prywatą i politycznym buntem.  Sztuka zawiera pełne dowcipu dialogi, wesołe  intrygi  miłosne,  ale i sceny nostalgiczne - nakłaniające do refleksji.  Jest w niej również czas na pokaz  fechtunku i tańca z epoki.  W spektaklu wykorzystano teksty zaczerpnięte z: Komedie i Bajki  Ignacego  Krasickiego, Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, Ksiądz Marek Juliusza Słowackiego, Pan Wołodyjowski Henryka Sienkiewicza, Transakcja wojny Chocimskiej Wacława Potockiego, Pierwsza lepsza i Zemsta Aleksander Fredro

Występują: Sylwia Najah, Marcin Masztalerz, Grzegorz Grzywacz

Muzyka: Danuta Kamińska

Scenografia: Eliza Bajor

Kostiumy i choreografia: Sylwia Majewska

Choreografia walki: Przemysław Szajewski

​Scenariusz i reżyseria: Marcin Masztalerz

Spektakl sfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy - Dzielnicy Wilanów, Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych PERES i Muzeum Pałacu w Wilanowie

Premiera 2009 rok

Czas trwania 50 min

Wiek: młodzież  i dorośli

Sarmatyzm to koncepcja kulturowa i społeczna, która wyłoniła się w Polsce w XVI i XVII wieku. Termin ten odnosi się do nurtu myślowego, który rozwijał się wśród szlachty polskiej, zwanej szlachtą sarmacką. Sarmaci to lud plemienny, zamieszkujący obszar Europy Wschodniej i Środkowej, a koncepcja sarmatyzmu miała na celu ugruntowanie tożsamości szlacheckiej.

Historia sarmatyzmu jest związana z czasami, gdy Polska była potężnym krajem, obejmującym znaczne terytoria od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne. Wówczas polska szlachta, zwana także "szlachtą wolną", uważała się za dziedziców tradycji i ducha Sarmatów. Sarmaci byli przez szlachtę postrzegani jako ludzie wolni, honorowi, wojowniczy i niezależni.

Główne idee sarmatyzmu obejmowały:

  1. Wolność szlachecka: Sarmaci uznawali się za ludzi wolnych, posiadających szereg przywilejów i praw, które chroniły ich przed nadużyciami władzy królewskiej.

  2. Kultura rycerska: Sarmaci kultywowali idee rycerskie, czcząc wartości takie jak honor, odwaga, lojalność i tradycje rodowe.

  3. Ksenofobia i izolacjonizm: Sarmaci wykazywali pewien stopień niechęci do obcych wpływów kulturowych, uważając swoją tradycję za wyjątkową i nie doścignioną.

  4. Tolerancja religijna: W ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów (politycznej unii Polski i Litwy), istniała pewna tolerancja religijna, co przyczyniło się do kształtowania koncepcji szlacheckiej wolności.

Jednakże, pomimo swojej atrakcyjnej wizji, sarmatyzm przyczynił się także do pewnych negatywnych aspektów w historii Polski, w tym do oporu wobec reform, utrudniając modernizację i osłabiając państwo polskie w obliczu zmian społecznych i politycznych w Europie. W kolejnych wiekach, zwłaszcza w okresie zaborów Polski, idea sarmatyzmu zaczęła tracić na znaczeniu. Obecnie jest ona bardziej postrzegana jako interesujący element historii kultury polskiej niż aktywnie obecny nurt myślowy.

Dziwowisko Sarmackie

Rezerwacja spektaklu min. z 2 miesięcznym wyprzedzeniem

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

Thanks for submitting!

bottom of page